Cyklistika

Posázaví je ráj i pro cyklisty, zde najdete pár tipů na výlety přímo z Českého Šternberka:

Český Šternberk – Rataje nad Sázavou – Klášter Sázava – Chocerady – Čerčany – Poříčí nad Sázavou -Týnec nad Sázavou

Popis trasy: Po prohlídce hradu Český Šternberk se vydejte přes most přes řeku Sázavu a připravte se na sedm kilometrů stoupání. Dojedete do obce Podveky, kde se dáte nalevo a po vystoupání budete klesat úzkou silnicí do Ratají nad Sázavou. Dojedete na křižovatku, kde se dáte doprava, přejedete železniční trať a dáte se vlevo. Dorazíte až do Talmberku a pojedete dál, dokud před sebou nespatříte Sázavský klášter. Pokračujte směrem na Stříbrnou Skalici a budete se držet značení Posázavské cyklotrasy s číslem 19. Vydáte se na Chocerady podél řeky a před příjezdem do obce si všimněte na kopci zámku Komorního Hrádku. Dostaňte se přes hlavní silnici a pokračujte zase podél řeky Sázavy, uhnete na lávku a směřujete na Hvězdonice a Čerčany. Vypravíte se k podjezdu pod tratí a míříte do Poříčí nad Sázavou, do Nespek a poté nasměrujete na Týnec nad Sázavou.
Délka trasy: Celkem ujedete 58 km po středně náročné trati.

 

Český Šternberk – Čejkovice – Libež – Vlašim – Kondrac – Louňovice pod Blaníkem

Popis trasy: Značená cyklotrasa vás povede po čísle 101. Cestu začnete v obci Český Šternberk, pokračujete na Čejkovice, Libež a Vlašim. Odtud se vydejte k železniční stanici ve Vlašimi a následujte na Kondrac a Louňovice pod Blaníkem.
Délka trasy: Celkem ujedete 28 km po středně náročné trati.

 

Vlašim – Ctiboř – Libež – Nový Mlýn – Český Šternberk

Popis trasy: Trasa je značená číslem 101, ale je možné si udělat několik obměn, které určitě stojí za to. Na cestu se vydejte od Vlašimské brány k zámku a silnicí dolů k řece Blanici. Projeďte po lávce nebo starém železném mostě a dostanete se na náměstí Palackého, na cyklotrasu se napojíte opět za severním koncem náměstí. Jakmile dojedete do obce Libež, pokračujte k rozcestí Nový Mlýn, odkud můžete vystoupat do Divišova, kde mají rodinnou hrobku Šternberků, barokní kostel sv. Bartoloměje a synagogu s regionálním muzeem židovské obce. Z Návsi v Divišově se lze vydat na sedm kilometrů dlouhou naučnou stezku, nazývající se Stezka rytíře Jana Kryštofa Šice s deseti informačními tabulemi. Panely vás budou informovat o hradu Český Šternberk, o přírodě, myslivosti a židovském náboženství. Pokračujte přes Šternov do Českého Šternberku po cyklotrase s číslem 111.
Délka trasy: Celkem ujedete 14 km po nenáročné trase.

 

Český Šternberk – Divišov – Bílkovice – Takonín – Onšovice – Chotýšany – Postupice

Popis trasy: Trasa je označená číslem 0072 a povede vás hlavně po silnicích třetí třídy a po účelových komunikacích. Po prohlídce hradu Český Šternberk se vydejte na Šternov, Divišov a Litichovice. Přes Bálkovice a Takonín se dostanete na západní rozcestí Onšovice. Tady si vyberte směr na Chotýšany, Jemniště a Lísek. Dalším cílem jsou Postupice.
Délka trasy: Celkem ujedete  22 km na středně náročné trati, vhodné pro všechny druhy kol.

 

Zruč nad Sázavou – Řendějov – Kácov – Vranice – Podveky – Český Šternberk – Tichonice – Kácov – Zliv – Chabeřice – Zruč nad Sázavou

Popis trasy: Na trase vás čeká nejvíce kilometrů po silnici třetí třídy, následně po lesních a polních cestách a vozových cestách. Ze Zruče nad Sázavou se vydejte přes několik křižovatek k rozcestí Pod Jordánem, kde najdete rozcestník. Vydejte se ke kříži a na obec Řendějov.  Dále jeďte okolo bývalého Koutského Mlýna přes několik křižovatek k železniční stanici Kácov, kde najdete rozcestník. Pokračujte na obce Vranice a Podveky. Projedete kolem usedlosti Zalíbená až se dostanete k rozcestníku u železniční stanice Český Šternberk, odkud pokračujete do stejnojmenné obce a na prohlídku hradu. Odtud se nasměrujte ke zřícenině Hladomorna a k rozcestníkům Pod Poboří, Na Blanici, Soběšín a Pod Velkonácem. Dále trasa vede na obec Tichonice, kolem hotelu a kříže do obce Kácov a odtud k rozcestníku u zastávky železniční stanice Kácov. Tady si vyberte směr na obec Zliv, k rozcestníku v lese Jedlina, ke kříži a na obec Chabeřice, okolo vyhlídky a Radějovického potoka se dostanete zpátky do Zruče nad Sázavou.
Délka trasy: Celkem ujedete 48 km po velmi náročné trati, vhodné pro trekingová kola.